Blog

Rozhodli ste sa stráviť letnú dovolenku v Ždiari? Malebná dedinka pod Belianskymi Tatrami ponúka okrem turistických trás hneď niekoľko zaujímavých miest na výlet. V tomto článku Vám priblížime 5 atraktivít, odkiaľ si odnesiete jedinečné zážitky a množstvo krásnych spomienok.

Strachankovo Family Park

Rodinný park plný zábavy a dobrodružstiev, ktoré Vás čakajú na goralskej farmičke so živými zvieratkami či pri odhaľovaní Ždiarskej legendy.  Nájdete tu aj čarovný les s domčekmi na stromoch, pieskovisko a skákací hrad pre deti. V bufete s výhľadom na štíty Belianskych Tatier Vás čaká občerstvenie a príjemný oddych v obklopení prekrásnej ždiarskej prírody.

Viac info o Strachankove

Ždiarsky dom

Máte radi históriu a zaujíma Vás, prečo sa v Ždiari nachádzajú jedinečné maľované domčeky? Potom jednoznačne odporúčame návštevu múzea v Ždiarskom dome. Objekt bol postavený podľa vzoru tradičných ždiarskych dreveničiek zo začiatku 20. storočia. Popri pútavom výklade máte jedinečnú príležitosť zažiť ždiarsku svadbu alebo sa obliecť do dobového kroja. Medzi ponúkané sprievodné akcie patrí aj jazda na konskom záprahu či ochutnávka miestnych špecialít.

Chodník korunami stromov

Chodník korunami stromov sa nachádza v Bachledovej doline, ktorá je od Ždiaru vzdialená 2 kilometre. Je zasadený srdci lesov Pieninského národného parku a ukáže Vám jedinečnosť prírody Spišskej Magury. Dĺžka chodníka je 600 metrov, počas ktorej sa stanete súčasťou pestrého zmiešaného lesa. Najvyšším bodom prechádzky bude 32 metrov vysoká veža, odkiaľ uvidíte úžasné panorámy Belianskych Tatier, Pienin a Zamaguria. Na veľkom množstve informačných tabúľ rozmiestnených po chodníku sa dozviete niečo o živote miestnych lesov.

Belianska jaskyňa

Táto jaskyňa je najväčšou a zároveň jedinou sprístupnenou jaskyňou v Tatranskom národnom parku. Nachádza sa v osade Tatranská Kotlina, čo je 7 kilometrov od Ždiaru. Vstup do nej leží na úpätí Kobylieho vrchu a je prístupný chodníkom vedúcim z obce. Z celkovej dĺžky 3,5 kilometra je pre verejnosť sprístupnená trasa dlhá 1370 metrov a jej absolvovanie Vám zaberie 70 minút. Ako návštevníkov Vás určite upútajú kvapľové útvary, či mnoho jaskynných jazierok. Zaujímavosťou je, že Belianska jaskyňa patrí medzi prvé jaskyne v Európe, v ktorej sa zaviedlo elektrické svetlo.

Poľovnícky zámoček Hohenlohe

Pôvodná podoba poľovníckeho zámočka sa zachovala do dnešných dní. Slúžil ako sídlo pre pruské knieža Christiana Kraft von Hohenlohe, podľa ktorého je pomenovaná aj tematická izba v Grand Hoteli Bachledka Strachan. Priestory zámočku boli roky využívané najvyššími predstaviteľmi komunistického režimu. Množstvo artefaktov zo zámočku je zachovaných, avšak niektoré „zmizli“ pred rokom 1989. Počas letnej sezóny je vstup možný každý štvrtok, okrem dní pracovného pokoja.